Ihmisoikeudet.net on Amnestyn Suomen osaston, Ihmisoikeusliiton, Suomen YK-liiton ja Suomen Oneworld-portaaliyhdistyksen yhteinen hanke. Hanketta ovat rahoittaneet opetusministeriö, opetushallitus ja ulkoasianministeriö. Yhteistyökumppaneina lisäksi useita suomalaisia kansalaisjärjestöjä ja opettajatyöryhmä.
Ihmisoikeuskasvatus on oppia ihmisoikeuksista sekä ihmisoikeuksiin kasvattamista ja kasvamista. Ihmisoikeudet.netin tavoitteena on helpottaa ihmisoikeuksien sisällyttämistä kouluopetukseen ja muihin opintoihin. Opettajien ja kasvattajien työn helpottamiseksi tähän materiaaliin on kerätty valmiita tehtäviä keskeisimmistä teemoista.Sivuston sisältöalueet ovat: Ihmisoikeudet - mitä ne ovat, mitä ne sisältävät, valvonta sekä yhdenvertaisuus Suomessa ja kansainvälisesti.
Asiasanat:
kulttuurienvälisyysihmisoikeudetkulttuurierotkulttuuri
Valikoituja ja luokiteltuja verkko-oppimateriaaleja opetuksen ja oppimisen tarpeisiin. Varsinaisten oppimateriaalien ja oppimisaihioiden lisäksi mukaan on valikoitu opetukseen soveltuvia viivapiirroksia ja kuvia.