Nenäpäivän oppituntimateriaalien avulla luokassa tai päiväkodissa on helppo tutustua kehitysmaiden lasten elämään. Materiaalit on jaoteltu päiväkoti-ikäisille sekä ala-, ylä- ja keskiasteelle sopiviksi.
Valmiit oppituntitehtävät perustuvat kehitysmaassa asuvien lasten tarinoihin. Nämä tarina löytyvät videona, PowerPoint-esityksenä ja pdf-tiedostoina.
Voit tallentaa oppituntitehtävät omalle tietokoneellesi ja halutessasi muokata niitä juuri sinun luokallesi tai päiväkotiryhmälle sopivaksi. Apua Nenäpäivän suunnitteluun antaa Nenäpäivän opettajan opas.
Tutustu myös muihin koulumateriaaleihin, jotka helpottavat ja monipuolistavat Nenäpäivän viettoa lasten ja nuorten parissa.
Asiasanat:
kansainvälisyyskasvatuskehitysyhteistyö
Peruskouluille ja lukioille suunnattu verkkomateriaali "YK:n vuosituhattavoitteet - kohti vuotta 2015" tarkastee Suomen kahdeksan kehitysyhteistyön pääkumppanimaan esimerkkien valossa, kuinka sellaiset seikat kuten koulutus, naisten asema tai kansainvälinen kauppa vaikuttavat kehitykseen ja miksi tapahtumat maapallon toisella laidalla koskettavat myös suomalaisia. YK:n vuosituhattavoitteet toimivat kehikkona pohdittaessa, mistä kehityksen mittaamisessa on kyse.
Aineiston on tuottanut YK:n kehitysohjelman UNDP:n Pohjoismaiden toimisto yhteistyössä Opetushallituksen kanssa. Opetusministeriö on tukenut aineiston tekoa osana Kansainvälisyyskasvatus 2010 -ohjelman toimeenpanoa.
Asiasanat:
kehitysyhteistyökansainvälisyyskansainvälinen kauppaYhdistyneiden kansakuntien vuosituhatjulistuskansainvälisyyskasvatusKeniaNicaraguaUNDPNepalEtiopiaSambiaVietnamMosambikYKTansania,
Ulkoministeriön kehitysviestinnän sivuilla on paljon hyödyllistä materiaalia kehitysyhteistyötä ja globaaleista haasteista. Ulkoministeriö tuottaa kouluille opetus- ja taustakäyttöön tarkoitettuja aineistoja: Maailman konflikteja tarjoaa säännöllisesti päivitettävää taustatietoa akuuteista konflikteista ja seuraa myös jo laantumassa olevia kriisipesäkkeitä.Maailman taustat tarjoavat opettajille kehityksen teemoihin liittyviä opetuspaketteja. Ne tarkastelevat aihetta kolmesta näkökulmasta ja sisältävät ideoita opetustilanteeseen. Opettajan opas YK:n vuosituhattavoitteista on tarkoitettu alakoulujen opettajille. Se täydentää Julia Vuoren kuvittamaa juliste- ja korttisarjaa. Vuosituhattavoitteisiin liittyy myös Tavoittele unelmaa –näyttely, jota koulut voivat lainata kehitysviestinnästä. Opettajien uutisviesti tuo tiedot tuoreista taustoista ja muusta aineistosta suoraan sähköpostiin. Materiaalia myös esiopetukseen, esim. maailman leikkejä, värityskirja.
Asiasanat:
konfliktitulkoasiainhallintokansainvälisyyskansainvälisyyskasvatuskehitysyhteistyöNY160829kansainvälinen apuglobalisaatio
Kansainvälisyyskasvatus (KVK) pitää sisällään laajan kirjon erityyppisiä kasvatus- ja opetusmenetelmiä, joita voidaan toteuttaa kouluissa.
Vinkkipankki-sivuston teemat liittyvät ihmisoikeus- ja tasa-arvokasvatukseen, kehityskasvatukseen,
kulttuurikasvatukseen, rauhan- ja turvallisuuskasvatukseen, viestintä- ja mediakasvatukseen ja ympäristökasvatukseen, joita voidaan hyödyntää eri-ikäisille lapsille ja aikuisille oppitunnin osana.
Asiasanat:
kehitysyhteistyökansainvälisyyskasvatus
Valikoituja ja luokiteltuja verkko-oppimateriaaleja opetuksen ja oppimisen tarpeisiin. Varsinaisten oppimateriaalien ja oppimisaihioiden lisäksi mukaan on valikoitu opetukseen soveltuvia viivapiirroksia ja kuvia.